google.com, pub-6497066373419060, DIRECT, f08c47fec0942fa0 Άρης - ΠΑΟΚ 84-72 - sentragoals.gr
Home » , » Άρης - ΠΑΟΚ 84-72

Άρης - ΠΑΟΚ 84-72

Written By news on Κυριακή 25 Οκτωβρίου 2015 | 12:36 π.μ.

Ο Άρης ήταν ανώτερος και κέρδισε δίκαια τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης (84-72), παίρνοντας παράλληλα σημαντική διαφορά για ενδεχόμενη ισοβαθμία, έστω και αν οι «ασπρόμαυροι» δεν δείχνουν -σήμερα- ικανοί να φτάσουν ως εκεί. Σόου από τον Οκάρο Ουάιτ!

«Ζεστός» μπήκε ο ΠΑΟΚ στο ματς, που ξεκίνησε με σερί 7-0. Ωστόσο, η επιθετική λειψανδρεία του Άρη τελείωσε άμεσα με τρίποντο του Οκάρο Ουάιτ (3-7 στο 4'). Ένα άλλο τρίποντο, αυτό του ΜακΝιλ, έμελλε να βάλει τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ λίγα λεπτά αργότερα (12-9) την ώρα που στο παρκέ έπεφταν... κορμιά. Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια και οι «κίτρινοι» έκλεισαν το δεκάλεπτο με σκορ 22-20, ύστερα από 2/2 τρίποντα του Βασίλη Ξανθόπουλου.

Η καλή άμυνα των γηπεδούχων στα πρώτα τέσσερα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου «βραχυκύκλωσε» τον ΠΑΟΚ (28-22 στο 14') με τον Ουάιτ να σκοράρει με κάθε τρόπο. Όμως, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου βρήκε τρόπο να μην αφήσει τη διαφορά να ξεφύγει και με πέντε προσωπικούς πόντους του Κώστα Βασιλειάδη πήρε «κεφάλι» (32-33 στο 17'). Ο Ουάιτ απάντησε με ένα δικό του, προσωπικό 5-0 (37-33 στο 18') και το 42-40 του ημιχρόνου διαμορφώθηκε με καλάθι του Σπύρου Μούρτου. Με 18 πόντους τελείωσε το ημίχρονο ο Ουάιτ (5/6 2π., 2/3 3π.), 12 πόντους και 4 ριμπάουντ είχε στο 20' ο Βασιλειάδης.

Τα δύσκολα για τον Δημήτρη Πρίφτη ήρθαν στο 22', όταν ο 46χρονος κόουτς κλήθηκε να διαχειριστεί τα 3 φάουλ των Ουότερς, Ζάρα και Ουάιτ. Η αντίδραση του Άρη ήταν άψογη και με 14 επιθετικά ριμπάουντ στο 26' (την ώρα που ο ΠΑΟΚ είχε 11 αμυντικά), το προβάδισμα παρέμενε στους γηπεδούχους. Ο Χάτσερ (14π. στο 27') και οι εύστοχες βολές κρατούσαν τους «ασπρόμαυρους» στο ματς (54-50) μέχρι το «ξέσπασμα» του Βασίλη Σίμτσακ, ένα το προσωπικό του 6-0 και το +10 (60-50 στο 28'). Η περίοδος ολοκληρώθηκε στο 63-56, έπειτα από ένα ακόμα καλάθι του Χάτσερ.

Η εξαιρετική άμυνα των φιλοξενούμενων σε συνδυασμό με την έλλειψη σωστών επιλογών από πλευράς Άρη, έδωσε το δικαίωμα στον ΠΑΟΚ να τρέξει ένα σερί 8-0 και να περάσει μπροστά στο σκορ 63-64 στο 32', αλλά οι παίκτες του Πρίφτη απάντησαν άμεσα (67-64 στο 33'). Με νέες βολές του Μάρκοβιτς το ματς πήγε ξανά στον πόντο (67-66) και το «θρίλερ» δεν είχε τελειωμό... Τα διαδοχικά τρίποντα των Ουάιτ και Ξανθόπουλου έδωσαν νέο «αέρα» τον Άρη (73-66 στο 35').

Με τον Χάτσερ πρωταγωνιστή το σύνολο του Μαρκόπουλου πλησίασε ξανά (73-72), αλλά ο Άρης συνέχισε να... συλλέγει τα επιθετικά ριμπάουντ, βρήκε τα ψυχικά κουράγια, αλλά και τα μεγάλα σουτ για να στείλει τη διαφορά στο +8 (80-72 στο 39'). Από εκεί και πέρα όλα έγιναν απλούστερα για τους γηπεδούχους, που έφτασαν στη μεγάλη νίκη στο ντέρμπι (84-72), παίρνοντας παράλληλα σημαντική διαφορά κόντρα στον μεγάλο τους αντίπαλο (12π.).

Τα Δεκάλεπτα: 22-20, 41-39, 63-56, 84-72.

O MVP: Ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, Οκάρο Ουάιτ (27π.). Ο Αμερικανός άσος σκόραρε με κάθε τρόπο, έβαζε τρίποντα, κάρφωνε την μπάλα και... τραβούσε το κουπί για τον Άρη. Παράλληλα, μάζεψε αρκετά ριμπάουντ και έδωσε ενέργεια στους «κίτρινους».

Ο Σκληρός: Ο Βασίλης Ξανθόπουλος (11π., 9ασ.), που οδήγησε τον Άρη σε πολλά σημεία επιθετικά, έβαλε τρίποντα και έδωσε ηρεμία στο παιχνίδι των γηπεδούχων. Ο Ξανθόπουλος μοίραζε την μία ασίστ μετά την άλλη και μαζί με τον ΜακΝιλ ήταν εκείνοι που δημιούργησαν την τριάδα - φωτιά της ομάδας του Πρίφτη (Ουάιτ - Ξανθόπουλος - ΜακΝιλ).

Ο Πεσμένος: Ο Μιλένκο Τέπιτς έδειξε να μην μπορεί να διαχειριστεί ένα τόσο μεγάλο ματς. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο ο Σέρβος ήταν... μαύρη τρύπα, δεν βοήθησε ούτε επιθετικά ούτε αμυντικά και πήρε αρνητικό πρόσημο.

Ο Αόρατος: Ο Απόλλων Τσόχλας (11', 3λ.). Για τρίτο σερί ματς ήταν φανερό πως ο Έλληνας άσος δεν έχει ξεπεράσει 100% τον τραυματισμό του και είναι επηρεασμένος από τις προπονήσεις που έχασε το τελευταίο διάστημα. Δεν κατάφερε να δώσει λύσεις στην ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου.

Η Στιγμή: Το 54-50 έγινε 60-50 δια χειρός Βασίλη Σίμτσακ στο 28'. Ο Έλληνας σέντερ με ένα προσωπικό 6-0 πήγε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 10 πόντους και έδωσε άλλον... αέρα στους γηπεδούχους.

Η Γκέλα: Η αδυναμία του ΠΑΟΚ να μαζέψει τα ριμπάουντ. Είναι ενδεικτικό πως στο 30' οι «κίτρινοι» είχαν 15 επιθετικά ριμπάουντ, ενώ οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου είχαν μαζέψει 13 αμυντικά! Το ματς τελείωσε με τον Άρη να έχει 19 επιθετικά ριμπάουντ και τους «ασπρόμαυρους» 16 αμυντικά.

Η Διαιτησία: Σε γενικές γραμμές η διαιτησία δεν επηρέασε την εξέλιξη του ντέρμπι. Αν «γκρινιάζει» κάποιος για κάτι, τότε αυτοί είναι οι γηπεδούχοι για τις πολλές βολές που βάρεσε ο ΠΑΟΚ...

Η Εξέδρα: Κατάμεστο το «Nick Galis Hall» και ωραία ατμόσφαιρα, δίχως επεισόδια και... παρατράγουδα. Highlight τα χιλιάδες χαρτάκια πριν το τζάμπολ.

Πηγή : dna.gr