google.com, pub-6497066373419060, DIRECT, f08c47fec0942fa0 FIFA: Πειθαρχική δίωξη στο Μεξικό - sentragoals.gr
Home » , , » FIFA: Πειθαρχική δίωξη στο Μεξικό

FIFA: Πειθαρχική δίωξη στο Μεξικό

Written By news on Πέμπτη 24 Νοεμβρίου 2022 | 9:22 π.μ.

Η FIFA ξεκίνησε πειθαρχική διαδικασία κατά της Ομοσπονδίας Ποδοσφαίρου του Μεξικού, ύστερα από φωνές των οπαδών της χώρας κατά την ισοπαλία (0-0) με την Πολωνία την Τρίτη στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ.

Η FIFA δεν έδωσε περισσότερες λεπτομέρειες, αλλά εικάζεται ότι η ενέργειά της έχει να κάνει με τις αντιδράσεις των οπαδών της «Ελ Τρι» όταν ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι είδε τον Γκιγιέρμο Οτσόα να αποκρούει το πέναλτι που εκτέλεσε στο δεύτερο ημίχρονο.

«Η Πειθαρχική Επιτροπή της FIFA κίνησε διαδικασίες κατά της Ομοσπονδίας Ποδοσφαίρου του Μεξικού λόγω φωνημάτων από Μεξικανούς οπαδούς κατά τη διάρκεια του αγώνα Μεξικού – Πολωνίας για το Παγκόσμιο Κύπελλο της FIFA που διεξήχθη στις 22 Νοεμβρίου», ανέφερε η ανακοίνωση.

«Η διαδικασία ξεκίνησε με βάση το άρθρο 13 του Πειθαρχικού Κώδικα της FIFA».

Η FIFA έχει επίσης κινήσει πειθαρχικές διαδικασίες εναντίον του Ισημερινού για ομοφοβικές φωνές από τους οπαδούς του, στον εναρκτήριο αγώνα του Μουντιάλ 2022 εναντίον του Κατάρ, την Κυριακή (20/11).

Πηγή : novasports.gr